18.04.2022 | 20:27

 

1. «Що робити, якщо особа не звільнилася з попереднього робочого місця роботи»?

Для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю трудові відносини можна припинити в такий спосіб: надіслати роботодавцю нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява надіслана  рекомендованим листом. Наразі у Верховній Раді України вже є проєкт закону щодо спрощення процедури реєстрації, ухвалення якого очікується найближчим часом. 

Якщо внутрішньо переміщена особа не має документів про трудову діяльність, заробітну плату, страховий стаж, допомога по безробіттю призначається в мінімальному розмірі тривалістю 180 календарних днів протягом двох років.

Після надходження документів та відомостей рішення про призначення допомоги по безробіттю переглядається відповідно до чинного законодавства.

Підтримка вимушених переселенців - це, насамперед, нове робоче місце. Попри воєнний стан підприємства України продовжують працювати. Маємо успішний досвід працевлаштування переміщених осіб у Полтавській, Львівській, Волинській областях, на Київщині та Тернопільщині. 

 2. “Чи зберігається виплата допомоги по безробіттю, якщо людина евакуювалася з місця, де ведуться активні бойові дії?”

У разі зміни місцезнаходження через активні бойові дії, припинення реєстрації в службі зайнятості в такому випадку не відбувається.

Особа може звернутися до центру зайнятості за місцем поточного проживання для пошуку роботи та отримання виплати допомоги по безробіттю.

 3. “У яких областях наразі працюють центри зайнятості?”

Станом на 15 квітня 2022 року у штатному режимі працюють центри зайнятості 16 регіонів, а саме: Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької областей та міста Києва.

Частково (обслуговування клієнтів на території області здійснюються не у всіх центрах зайнятості регіону) працюють Миколаївська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська області.

Дистанційно здійснюється обслуговування населення Сумської, Чернігівської, Луганської, Харківської та Херсонської областях.

Онлайн мапа працюючих центрів тут: https://u.to/8-0eHA  

4. До питання «Чи є у переселенців пріоритети першості отримати роботу?»

Для підтримки внутрішньо переміщених осіб на території України запроваджено програму компенсації роботодавцям витрат на зарплату працевлаштованих ВПО у розмірі 6 500 грн за кожного такого працівника впродовж перших двох місяців з початку працевлаштування.

Роботодавцям, які уклали відповідні трудові контакти з переселенцями, які стали на облік як внутрішньо переміщені особи,  треба подати необхідні документи до центру зайнятості (або на електронну пошту центру). Зараз вирішується можливість реалізації цієї послуги через портал Дія.

Більш докладну інформацію можна отримати в будь-якому центрі зайнятості.

 5. “Як зараз можна зареєструватися в центрі зайнятості?”

Центри зайнятості, які знаходяться на безпечній території, здійснюють обслуговування населення та роботодавців у приміщеннях центрів зайнятості. Зареєструвати / поновити статус безробітного можливо через додаток «Дія» або «Портал Дія». 

Обслуговування клієнтів, що знаходяться на тимчасово окупованій території або в зоні ведення бойових дій здійснюється дистанційно також за допомогою «Дії» та  іншими будь-якими засобами телекомунікаційного зв’язку. 

На період воєнного стану процедура взаємодії з безробітними є максимально спрощеною та адаптованою до потреб українців. 

Державним центром зайнятості оновлено та спрощено форми заяв про надання/поновлення статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю. 

Докладніше на сайті Державного центру зайнятості: https://www.dcz.gov.ua/storinka/reyestraciya-bezrobitnyh-2022

6. “Як внутрішньо переміщеним особам отримати статус безробітного? Що робити, якщо документи втрачено?”

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено спрощену процедуру реєстрації як безробітних, умови призначення, терміни та розмір виплати допомоги по безробіттю.

Реєстрація відбувається за місцем перебування громадянина в будь-якому центрі зайнятості України.  Внутрішньо переміщена особа, яка звільнилась, але не має документів, що підтверджують факт звільнення, періоди трудової діяльності та страхового стажу, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. 

До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату, страховий стаж допомога по безробіттю цим особам призначається у мінімальному розмірі.