«Яку обрати професію? Як правильно зорієнтуватись у професійному світі?» – переймаються молоді люди. «Ким стане моя дитина? Якою справою вона буде займатися в житті?» – хвилюються батьки. І такі запитання рано чи пізно чекають на кожного.

Вже в старших класах школи питання вибору професії стає необхідністю та реальністю. В юнацтві це одне із самих важливих та складних питань. Зробити правильний професійний вибір досить важко, тому що на нього впливає ціла низка різних факторів. І дуже важливо для юнака чи дівчини не заблукати серед сучасного розмаїття професій, не розгубитися в своїх намірах, не помилитись з вибором навчального закладу, не пройти повз своєї майбутньої долі.

Сьогодні значна частина старшокласників не може визначити свій майбутній фах, тому що не має достатньої уяви про сучасні вимоги ринку праці, професії, що користуються попитом, особливості професійної діяльності.

Для того, щоб зорієнтувати молодь в сучасному калейдоскопі професій та запобігти помилковому вибору, Херсонською обласною службою зайнятості проводиться цілеспрямована профорієнтаційна робота:

  • масові профінформаційні заходи – Дні професій, Ярмарки кар’єри, Дні відкритих дверей;
  • інформаційні та тематичні семінари, тренінги, професіографічні екскурсії та зустрічі;
  • індивідуальні профконсультації, в т.ч. із застосуванням профдіагностичних методик, професійно-психологічний підбір на замовлення роботодавців.

У центрах зайнятості для учнівської молоді щотижня проводяться профорієнтаційні уроки, основні акценти яких – орієнтація випускників відповідно до потреб регіонального ринку праці, в першу чергу, на робітничі професії та формування позитивної мотивації до трудової діяльності.

За допомогою групових та індивідуальних профконсультацій молодь ознайомлюється з актуальними професіями та спеціальностями, підприємствами та організаціями міста, системою навчальних закладів, перспективами ринку праці. Під час консультацій учні отримують відповіді на численні запитання, наприклад: «Яка професія найбільш користується попитом на ринку праці м. Херсону?», «У чому особливості роботи за кордоном?» та інші. Особливу зацікавленість проявляють учні до тестування, де вони мають можливість визначити свої особисті схильності до певного типу професійної діяльності..

Кожен з нас в дитинстві мріяв про майбутню професію: хтось хотів стати вчителем, лікарем чи банкіром, але обрав зовсім іншу професію.

Головне – не пропустити свій етап професійного самовизначення, який для людини є визначальним у житті, тому що вибір професії – це не просто вибір місця роботи, це насамперед вибір стилю життя.

Як же не помилитися та зробити зважений вибір?

Не варто обирати, поки ти не готовий. Багато молодих людей відчувають, що на них тиснуть, щоб вони зробили вибір у бік тієї або іншої професії. Якщо ти ще не визначився, чим плануєш займатися в майбутньому, - не поспішай. Якщо тобі потрібний час, візьми рік відпочинку від навчання, попрацюй, може, за цей час ти зрозумієш, що тобі більше подобатися.

Розширюй список можливих професій. Замість того, щоб укорочувати список, розширюй його, додавай нові варіанти можливих шляхів розвитку твого майбутнього професійного життя. Проаналізуй можливість вибору суміжних професій, що дозволять реалізувати себе у різних професійних напрямках.

Покращуй свої навички. Розвивайся, здобувай знання, які допоможуть тобі отримати омріяну професію.

Перевір себе у різних професіях. Якщо ти хочеш дізнатися, чи підходить тобі ця діяльність, то варто пошукати пропозиції роботи для волонтерів. Таким чином ти випробуєш власні сили безпосередньо на робочому місці.

Поспілкуйся з людьми, які працюють в цій галузі. Запитай їх, чи дійсно їм подобатися їх робота, що їм подобається в цій роботі, які плюси та мінуси роботи. Так ти зможеш дізнатися багато цікавого від людини, яка вже має досвід в цій сфері.

Прислухайся до порад інших, але рішення приймай самостійно. Батьки, вчителі, друзі – всі бажають лише найкращого, але тільки ти знаєш, чим ти любиш займатися, що тобі подобається робити, чим ти цікавишся.

Спеціалісти Херсонської обласної служби зайнятості впевнені, що при їх сприянні в майбутньому молоді люди стануть перспективними та успішними фахівцями своєї улюбленої справи!